Tävling

Planera inför 2016:
– Kinna Ropers Spring Meeting 5 Maj 2016
Kinna Ropers KM 10 September 2016

Länk till Western Sveriges tävlingskalender

 

 

Här lägger vi upp resultat!

Kinna Ropers KM 2014

Resultat från KMet i ett PDF dokument:
http://www.kinnaropers.se/wp-content/uploads/2014/11/kinnaroperskm_2014resultat.pdf

 

Kinna Ropers Spring Meeting 2014

Här kan ni ladda ner resultaten från Kinna Ropers Spring Meeting som excel dokument.
http://www.kinnaropers.se/wp-content/uploads/2014/05/Resultat-Spring-Meeting-2014.xlsx

 

Kinna Ropers KM 2013

Resultat från vårt KM kan ni hitta på länken:

http://www.kinnaropers.se/wp-content/uploads/2013/10/KM_2013_alla_klasser.pdf 

1393670_593716954022652_191641460_n

 


Kinna Ropers Spring Meeting 4 Maj 2013

 

  • Dummy stopping  Beginners
 1:a Daniel  Carlsson       Chinook    ett  godkänt kast    tid 6.88
  • Dummy Stopping  Open
 1:a    Malin  Andersson                 Chinook                                   tid  6.44 och 5.23     total tid 11.67
2:a    Anton  Johansson                 My Lusse Lad                          tid 8.24 och 5.83     total tid 14.07
3:a   Anki  Carlsson                      Zippies  Zide  Kick                   tid 8.62 och 6.22     total tid 14.84
4:a   Kenny Green-Pettersson    José Cool  Magnum                tid 4.26
5:a   Håkan  Ask                            Apache                                    tid 6.34
  • Dummy Roping  Open
 1:a    Malin  Andersson                 Chinook                                   tid 5.56 och 6.34     total tid  11.90
2:a    Kenny  Green-Pettersson   José Cool  Magnum               tid  5.44 och 6.68     total tid   12.12
3:a   Anki Carlsson                       Zippies Zide Kick                   tid 6.99 och 6.79     total  tid   13.78
4:a   Anton  Johansson                  My Lusse  Lad                        tid  6.98 och 7.47     total  tid   14.45
5:a   Gunilla  Blücker                      Palzy                                        tid 5.84 och 8.77     total tid   14.61 
  • Dummy Tying  Open     High Point
 1:a   Malin  Andersson                 Chinook                       tid 12.76 och 11.52     total tid 24.28     Poäng 10
2:a   Kenny Green-Pettersson    José Cool  Magnum     tid 14.69 och 11.62     total tid  26.31    Poäng   8
3:a   Oscar  Dyås                         Candy                         tid 16.73 och 15.84    total tid  32.57     Poäng   6
4:a   Gunilla  Blücker                      Palzy                        tid 18.20 och  17.71    total tid 35.91     Poäng   5
5:a   Anki Carlsson                      Zippies Zide  Kick       tid 15.91 och 22.02    total tid 37.93       Poäng   4
6:a   Anton  Johansson                  My Lusse  Lad         tid  11.58                                               Poäng    3
7:a    Håkan  Ask                            Apache                    tid  13.29                                               Poäng    2
8:a   Gavin White  Water                                                 tid  14.53                                              Poäng    1
  • High Point deltävling, Dummy Tying Open:
    1:a och 10 poäng: Malin Andersson
    2:a och 8 poäng: Kenny Green Pettersson
    3:a och 6 poäng: Oscar Dyås
    4:a och 5 poäng: Gunilla Blücker
    5:a och 4 poäng: Anki Carlsson
    6:a och 3 poäng: Anton Johansson
    7:a och 2 poäng: Håkan Ask
    8:a och 1 poäng: Gavin WhiteWater

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Nedan ser alla Resultat lite konstiga ut, vi plockade det direkt från vår förra hemsida så att allt skulle följa med…

2011

Resultat Klubbmästerskapet
Kinna Ropersträffen 2011
Resultat klassvis
Klass 1 Dummy Stopping
Tid kast 1 Tid kast 2 Totaltid Poäng
1 Anders Ekman Camremmen 10,40 7.00 17.40 13
2 Gunilla Blücker Palzy 6.90 13.16 20.06 12
3 Roger Sejlert Mirable Hörda 4.78 .- 4.78 11
4 Anki Carlsson Zippies Zide Kick .- 6.19 6.19 10
5 Ann-Louise Rotting Tusse 7.60 .- 7.60 9
6 Malin Andersson Chinock .- .- 0 5
6 Kalle Carlsson Slickrocks Logan .- .- 0 5
6 Håkan Ask Apache .- .- 0 5
6 Alf Svensson Dollar Damour .- .- 0 5
Klass 2 Dummy Roping
Tid kast 1 Tid kast 2 Totaltid Poäng
1 Håkan Ask Apache 7.90 7.80 15.70 13
2 Gunilla Blücker Palzy 10.80 8.70 19.50 12
3 Kalle Carlsson Slickrocks Logan .- 7.40 7.40 11
4 Anki Carlsson Zippies Zide Kick 8.20 .- 8.20 10
5 Anders Ekman Camremmen .- 8.80 8.80 9
6 Roger Sejlert Mirable Hörda 9.10 .- 9.10 8
6 Ann-Louise Rotting Tusse 9.10 .- 9.10 8
8 Malin Andersson Chinock .- 11.00 11.00 6
9 Alf Svensson Dollar Damour .- .- 0 5
Klass 3 Dummy Tying
Tid kast 1 Tid kast 2 Totaltid Poäng
1 Håkan Ask Apache 15.50 17.85 33.30 13
2 Malin Andersson Chinock 18.30 15.80 34.10 12
3 Ann-Louise Rotting Tusse 17.10 21.30 38.40 11
4 Kalle Carlsson Slickrocks Logan 17.60 .- 17.60 10
5 Anders Ekman Camremmen .- 17.80 17.80 9
6 Roger Sejlert Mirable Hörda .- 21.20 21.20 8
7 Anki Carlsson Zippies Zide Kick 21.30 .- 21.30 7
8 Alf Svensson Dollar Damour .- .- 0 5
8 Gunilla Blücker Palzy .- .- 0 5
Klass 4 Poolbending med Barrel Race
Heat 1 Heat 2 Totaltid Poäng
1 Håkan Ask Apache 36.90 34.80 71.70 12
2 Malin Andersson Chinock 36.20 35.80 72.00 11
3 Anki Carlsson Zippies Zide Kick 37.50 35.60 73.10 10
4 Anders Ekman Camremmen 38.30 38.20 76.50 9
5 Roger Sejlert Mirable Hörda 39.30 39.50 78.80 8
6 Alf Svensson Dollar Damour 44.70 41.70 86.40 7
7 Kalle Carlsson Slickrocks Logan 46.00 45.80 91.80 6
8 Gunilla Blücker Palzy fel väg 37.70 37.70 5
Klass 5 Fotroping 7 stationer
Totalt Poäng
1 Alf Svensson 29 18
2 Anders Ekman 28 17
3 Malin Andersson 27 16
4 Håkan Ask 25 15
5 Kalle Carlsson 21 14
6 Gunilla Blücker 20 13
7 Anki Carlsson 19 12
8 Roger Sejlert 15 11
9 Bengt Johansson 14 10
10 Lotta Johansson 12 9
11 Jessica Johansson 9 8
11 Linnéa 9 8
13 William Johansson 8 5
Resultat Klubbmästerskap
poäng totalt
1 Håkan Ask Apache 58 Klubbmästare
2 Anders Ekman Camremmen 57
3 Malin Andersson Chinock 50
4 Anki Carlsson Zippies Zide Kick 49
5 Gunilla Blücker Palzy 47
6 Kalle Carlsson Slickrocks Logan 46
6 Roger Sejlert Mirable Hörda 46
8 Alf Svensson Dollar Damour 40
Resultat Dagens Roper
Antal träffar
1 Håkan Ask Apache 4
2 Anders Ekman Camremmen 4
3 Gunilla Blücker Palzy 4
4 Ann-Louise Rotting Tusse 4

 

Resultat Kinna Ropers träningstävling

10 sept-11

Klass 1 Dummy stopping
Placering Ryttare Häst kast 1 kast 2 kast 3 Godkända De 2 bästa
1 Håkan Ask Apache 4,79 5,65 .—– 2 10,44
2 Malin Andersson Chinock 6,97 4,5 .—- 2 11,47
3 Anki Carlsson Zid 5,47 6,28 6,94 3 11,75
4 Mikael Hilmersson .—- .—- 4,38 1 4,38
5 Gunilla Blücker Palzy .—- 6,87 .—- 1 6,87
6 Kalle Carlsson Logan .—- 7,06 .—- 1 7,06
7 Oskar Candy 7,56 .—- .—- 1 7,56
8 Helge Mirakel .—- .—- .—- 0 .——
Klass 2 Dummy Roping
Placering Ryttare Häst kast 1 kast 2 kast 3 Godkända De 2 bästa
1 Mikael Hilmersson .—- 5,72 5,29 2 11,01
2 Håkan Ask Apache 7,53 7,47 .—- 2 15,00
3 Anki Carlsson Zid 8,78 8,43 8,16 3 16,59
4 Malin Andersson Chinock 8,28 11 .—- 2 19,28
5 Kalle Carlsson Logan 12,49 14,22 10,62 3 23,11
6 Gunilla Blücker Palzy .—- 8,47 .—- 1 8,47
7 Oskar Candy .—- träff 34,37 15,32 1 15,32
8 Helge Mirakel .—- .—- .—- 0 .—-
Klass 3 Dummy Tying
Placering Ryttare Häst kast 1 kast 2 kast 3 Godkända De 2 bästa
1 Mikael Hilmersson 14,37 17,41 12,1 3 26,47
2 Håkan Ask Apache 17,22 15,53 15,19 3 30,72
3 Malin Andersson Chinock 20,09 .—- 14,93 2 35,02
4 Anki Carlsson Zid 19,50 .—- 17,88 2 37,38
5 Gunilla Blücker Palzy .—- .—- 14,81 1 14,81
6 Kalle Carlsson Logan .—- .—- 26,91 1 26,91
7 Oskar Candy träff  14,56 träff 14,88 .—- 0 .—-
8 Helge Mirakel .—- .—- .—- 0 .—-

 

Resultat ”Påsksmällen” Träningstävling 22 april 2011
Klass 1
Dummy stopping
Placering Ekipage Tid första heat Tid andra heat Tid tredje heat Antal träffar Tid 2 bästa
1 Gunilla Blücker – Palzy 5,19 5,20 .- 2 10,39
2 Malin Andersson – Chinock 12,19 .- 5,29 2 17,48
3 Anki Carlsson – Zid .- 5,92 .- 1 5,29
4 Håkan Ask – Apache 6,48 .- .- 1 6,48
5 Kalle Carlsson – Logan .- 7,20 .- 1 7,20
Klass 2
Dummy Roping
1 Gunilla Blücker – Palzy 9,24 8,36 9,75 3 17,60
2 Malin Andersson – Chinock 10,16 7,85 .- 2 18,01
3 Håkan Ask – Apache .- 7,62 .- 1 7,62
4 Mikael Hilmersson – ??? 7,82 .- .- 1 7,82
5 Anki Carlsson – Zid .- .- 10,23 1 10,23
6 Karin Ahlin – Palzy .- .- 10,28 1 10,28
7 Susanne G-Algesdotter – Zilla .- 13,10 .- 1 13,10
8 Kalle Carlsson – Logan .- 13,77 .- 1 13,77
Klass 3
Dummy Tying
1 Mikael Hilmersson – ??? 19,94 17,35 18,38 3 35,73
2 Gunilla Blücker – Palzy 17,44 .- 19,00 2 36,44
3 Håkan Ask – Apache 24,43 16,63 .- 2 41,06
4 Susanne G-Algesdotter – Zilla 26,43 .- 25,70 2 52,13
5 Anki Carlsson – Zid 17,87 .- .- 1 17,87
6 Kalle Carlsson – Logan 29,97 .- .- 1 29,97
Klass 4
Bokstavsjakten
1 Svart lag: Håkan, Kalle, Mikael och Karin          2 straff minuter  Total tid  20,18 rätt ord Påskharen
2 Rött lag: Anki, Gunilla, Malin och Susanne 3 straff minuter Total tid  26,81 rätt ord Påskafton
Last man standing:  Vinnare Karin Ahlin – Palzy

2010:


 


 
Resultat Klubbmästerskap                                Kinna Ropersträffen 2010
Klass 1 Dummy Stopping Dummy Stopping
Antal god-
Placering Ekipage Tid första heat Tid andra heat känd Träff Total Tid Poäng
1 Roger Sejlert / Mirabie Hörda 6,74 7,25 2 13,99 17
2 Håkan Ask / Apache 5,81 1 5,81 16
3 Anna Stewart / Danfas 7,37 1 7,37 15
4 Thomas Nilsson / Väjron 9,57 1 9,57 14
5 Karin Ahlin / Acke 16,81 1 16,81 13
6 Gunilla Blücker / Palzy 0 5
6 Kalle Carlsson / Slickrocks Logan 0 5
6 Anki Carlsson / Zippies Zide Kick 0 5
6 Anders Ekman / Kamremen 0 5
6 Marie Johansson / Yes 0 5
6 Alf Svensson / Dollar Damour 0 5
Klass 2 Barrel Race
Placering Ekipage Tid första heat Tid andra heat Total Tid Poäng
1 Håkan Ask / Apache 20,0 19,35 39,35 17
2 Marie Johansson / Yes 20,22 19,69 39,91 16
3 Anki Carlsson / Zippies Zide Kick 20,78 19,93 40,71 15
4 Karin Ahlin / Acke 21,47 20,56 42,03 14
5 Roger Sejlert / Mirabie Hörda 21,12 21,41 42,53 13
6 Thomas Nilsson / Väjron 21,53 21,5 43,03 12
7 Anders Ekman / Kamremen 21,41 21,72 43,13 11
8 Gunilla Blücker / Palzy 23,78 21,57 45,35 10
9 Kalle Carlsson / Slickrocks Logan 24,06 23,03 47,09 9
10 Anna Stewart / Danfas 18,84 +10 =28,84 19,5 48,34 8
11 Alf Svensson / Dollar Damour 29,62 28,65 58,27 7
Klass 3 Dummy Roping
Antal god-
Placering Ekipage Tid första heat Tid andra heat känd Träff Total Tid Poäng
1 Roger Sejlert / Mirabie Hörda 6,68 1 6,68 17
2 Gunilla Blücker / Palzy 8,31 1 8,31 16
3 Alf Svensson / Mirabie Hörda 8,47 1 8,47 15
4 Anna Stewart / Danfas 10,19 1 10,19 14
5 Håkan Ask / Apache 10,5 1 10,5 13
6 Kalle Carlsson / Slickrocks Logan 0 5
6 Anki Carlsson / Zippies Zide Kick 0 5
6 Anders Ekman / Kamremen 0 5
6 Marie Johansson / Yes 0 5
6 Karin Ahlin / Acke 0 5
6 Thomas Nilsson / Väjron 0 5
Klass 4 Flag Race
Placering Ekipage Tid första heat Tid andra heat Tid tredje heat Final Poäng
1 Roger Sejlert / Mirabie Hörda 30,5 25,62 24,55 24,03 17
2 Håkan Ask / Apache 24,76 22,05 22,83 49,74 16
3 Kalle Carlsson / Slickrocks Logan 33,46 34,17 25,05 15
4 Anders Ekman / Kamremen 39,12 42,34 52,28 14
5 Anki Carlsson / Zippies Zide Kick 31.0 43,36 13
6 Gunilla Blücker / Palzy 32,72 105,28 12
7 Thomas Nilsson / Väjron 44,25 11
8 Karin Ahlin / Acke 45,53 10
9 Anna Stewart / Danfas 46,0 9
10 Marie Johansson / Yes 55,27 8
11 Alf Svensson / Dollar Damour 144,0 7
Klass 5 Dummy Tying
Antal god-
Placering Ekipage Tid första heat Tid andra heat känd Träff Total Tid Poäng
1 Thomas Nilsson / Väjron 19,22 16,59 2 35,81 17
2 Gunilla Blücker / Palzy 16,34 21,59 2 37,93 16
3 Håkan Ask / Apache 22,63 17,22 2 39,85 15
4 Roger Sejlert / Mirabie Hörda 24,03 28,43 2 52,46 14
5 Alf Svensson / Mirabie Hörda 23,34 30,75 2 54,09 13
6 Anki Carlsson / Zippies Zide Kick 21,12 1 21,12 12
7 Karin Ahlin / Acke 50,47 1 50,47 11
8 Anna Stewart / Danfas 0 5
8 Kalle Carlsson / Slickrocks Logan 0 5
8 Anders Ekman / Kamremen 0 5
8 Marie Johansson / Yes 0 5
Klass 6 Fotroping
Placering Ekipage Mål 1 Mål 2 Mål 3 Mål 4 Mål 5 Mål 6 Mål 7 Summa Poäng
1 Thomas Nilsson 2 1 3 8 3 1 18 36 18
2 Håkan Ask 3 1 2 7 2 1 15 31 17
3 Anders Ekman 2 1 2 2 3 1 17 28 16
4 Anki Carlsson 2 0 1 5 3 1 14 26 15
5 Kalle Carlsson 3 0 1 3 1 1 16 25 14
6 Roger Sejlert 3 0 3 4 2 1 9 22 13
7 Susanne Algesdotter-Gunnarsson 1 0 0 4 1 2 13 21 12
8 Alf Svensson 1 0 0 7 1 1 10 20 11
9 Per Hansson 2 0 3 5 1 1 7 19 10
9 Karin Ahlin 1 0 2 2 3 0 11 19 10
11 Marie Johansson 2 0 0 2 0 1 12 17 8
12 Gunilla Blücker 3 0 2 4 1 0 5 15 7
Placering Klubbmästerskap
Placering Ekipage Poäng
1 Håkan Ask / Apache 94
2 Roger Sejlert / Mirabie Hörda 91
3 Thomas Nilsson / Väjron 77
4 Gunilla Blücker / Palzy 66
5 Anki Carlsson / Zippies Zide Kick 65
6 Karin Ahlin / Acke 63
7 Alf Svensson / Dollar Damour 58
8 Anna Stewart / Danfas 57
9 Anders Ekman / Kamremen 56
10 Kalle Carlsson / Slickrocks Logan 53
11 Marie Johansson / Yes 47
12 Susanne Algesdotter-Gunnarsson 12
14 Oscar Carlsson 5
1 Maj, Fristad, WRSB
Tävlingen bestod av tre heat med lottad kalv samt lottad hastighet = Roping alá kinna ropers!
Dummy Stoping beginners
1 – Lasse Larsson, Flisan. 42 meter
2 – Martin Johansson, Rocky.
2 – Mårten Karlsson, Daisy
Dummy Roping
1 – Thomas Nilsson, Väyron. 32,70-25,20-/ = 57,90 meter
2 – Håkan Ask, Apache. 36,90-40,00-/ = 76,90 meter
3 – Susanne Algesdotter, Zilla. 41,50-/-/ = 41,50 meter
4 – Anki Carlsson, ”Zid”. 49,40-/-/ = 49,40 meter
2009:
Ranch Horse Challenger, High Chaparral 2009
Dummy Roping
1 — Thomas Lindgren – Susipisious Bruce (2 träff, tid:17,8)
2 — Olle Sandelius – Duncan (2 träff, tid:34,2)
3 — Thomas Nilsson – Väyron (1 träff, tid:6,82)
4 — Catrine Bengtsson – Tin Tin (1 träff, tid:9,35)
5 — Kenny Green Pettersson – Pepper Two Lane (1 träff, tid:10,32)
6 — Malin Andersson – Chinook (1 träff, tid:13,98)
Dummy Stopping 1
 — Olle Sandelius – Duncan (2 träff, tid:15,6)
2 — Tommy Arvidsson – BF Royal TJ (2 träff, tid: 22,6)
Dummy Tying final
1 — Tommy Arvidsson – BF Royal TJ (2 träff, tid:24,5)
2 — Catrine Bengtsson – Tin Tin (2 träff, tid:38,2)
3 — Olle Sandelius – Duncan (1 träff, tid:12,2)
4 — Thomas Lindgren – Susipisious Bruce (1 träff, tid:34,2)
Årets Roper
1 — Catrine Bengtsson – Tin Tin
Hjo Ko 2009
Dummy Stopping
1 — Peter Israelsson – Gizmo
2 — Catrine Bengtsson – Tin Tin
 3 — Håkan Ask – Apache
Dummy Roping
1 — Peter Israelsson – Gizmo
2 — Henrik Fitinghoff – Wham Bam Thank U Mam
3 — Catrine Bengtsson – Tin Tin
4 — Linda Henriksson – Joline
Dummy Tying
1 — Tommy Arvidsson – BF Royal TJ
2 — Henrik Fitinghoff – Wham Bam Thank U Mam
3 — Catrine Bengtsson – Tin Tin
4 — Håkan Ask – Apache
5 — Daniel Henriksson – Desperado
6 — Magnus Torstensson – Sis Olena
7 — Alf Svensson – Belle Damour

Cow & Ranch Nationals, Axevalla, RHA 2009
Dummy Stopping
1 — Tommy Arvidsson – BF Royal TJ
2 — Linda Israelsson – Moonlight Gambler ST
3 — Catrine Bengtsson – Tin Tin
4 — Henrik Fitinghoff – Wham Bam Thank U Mam

Dummy Roping SM final
1 — Timmy Hoas – Page the Queen
2 — Thomas Nilsson – Väyron
3 — Tommy Arvidsson – BF Royal TJ
4 — Peter Israelsson – Gizmo
5 — Olle Sandelius – Duncan

Dummy Tying SM final
1 — Tommy Arvidsson – BF Royal TJ
2 — Catrine Bengtsson – Tin Tin
3 — Olle Sandelius – Duncan
4 — Malin Andersson – Chinook
5 — Timmy Hoas – Page the Queen

Dummy Tying Gratis klass
1 — olle Sandelius – Duncan
2 — Timmy Hoas – Page the Queen
3 — Johan Grundin – Tin Tin
4 — Malin Andersson – Chinook

SQHA tävling i Borås Ridhus. Allbreeders.
Beginners
1 — Hanna Larsson – Remi
2 — Anki Carlsson – Zid
3 — Saga Rotting – Pluto

Special
1 — Håkan Ask – Apache
2 — Gunilla Blücker – Palzy
3 — Anna Stewart – Danfas